Na co zwrócić uwagę organizując przyjęcie w restauracji?

Na co zwrócić uwagę organizując przyjęcie w restauracji?

 

Organizujesz przyjęcie w restauracji? – oto kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę.

Restauracja jest miejscem, które odwiedzamy podczas wielu różnych okoliczności. Zaczynając od najbardziej oczywistych, związanych z jedzeniem, spotkaniem towarzyskim w gronie najbliższych osób, po te bardziej zaawansowane jak spotkanie biznesowe, uroczystości jubileuszowe, chrzty, komunie, wesela itp.

Organizując przyjęcie w restauracji należy zwrócić uwagę na mnóstwo elementów, po to by uroczystość przebiegła na właściwym poziomie zarówno pod względem obsługi, jakości serwowanych dań, jak i właściwej atmosfery. Przyjrzyjmy się 5 kwestiom, które są niezwykle istotne w osiągnięciu wyżej wymienionych założeń.

 

Skrócone czy pełne menu?

Na pierwszy ogień weźmy menu. Powinniśmy się zdecydować, czy chcemy by goście zamawiali dania z pełnej karty restauracyjnej czy też sami określimy skróconą kartę menu specjalnie na naszą uroczystość. Jeśli decydujemy się na pełne menu to dla gości nie powinno ono zawierać cen. Podanie ich może wprowadzić gości w zakłopotanie związane z nieznajomością budżetu organizatora.

Skrócone menu, zawierające kilka wybranych pozycji (propozycje kilku rodzajów przystawek, dań głównych i deserów) jest rozsądnym rozwiązaniem. Dzięki temu nasi goście będą mieli możliwość wyboru, a organizator gwarancję, że zmieści się w budżecie. Według restauratorów trend związany ze skróceniem kart menu sprzyja jakości. Koncentracja na kilku punktach sprawia, że przygotowane dania są dopracowane pod każdym względem.

Sprawą istotną są preferencje kulinarne i zdrowotne ograniczenia żywnościowe naszych gości. Jeśli jest taka możliwość warto dopytać uczestników o ewentualne wykluczenia. W skróconym menu możesz od razu uwzględnić wachlarz dań umożliwiających konsumpcję nawet tym najbardziej wymagającym. Warto przygotować wersję menu dla dzieci (jeśli znajdują się na liście gości), dla wegetarian lub z nietolerancjami pokarmowymi, dzięki temu każdy z gości poczuje się doceniony.

Większość restauracji posiada tzw. menu imprezowe, które zawiera przykładowe dania, z których organizator przyjęcia może wybrać indywidualne pozycje na swoją uroczystość. Jest ono zazwyczaj tańsze niż typowe menu pełne.

 

Sposób serwowania

Żyjemy w czasach, w których w większości lokali gastronomicznych króluje najbardziej uproszczony serwis, a mianowicie serwis amerykański. Charakteryzuje się tym, iż na jednym talerzu gość otrzymuje danie wraz z większością dodatków. Kilkanaście lat temu serwis ten był charakterystyczny tylko dla lokali niższej kategorii i wciąż nie jest praktykowany w naprawdę dobrych restauracjach. W takich restauracjach stosuje się serwis familijny, francuski, angielski lub rosyjski.

I tutaj pojawia się kolejny problem dla organizatora. Jaki serwis wybrać?

Serwis familijny należy do najmniej eleganckich z wszystkich wymienionych.

Dania i dodatki znajdują się na oddzielnych półmiskach, z których goście sami nakładają sobie odpowiednie ilości. W przypadku tego serwisu zazwyczaj jeden z mężczyzn lub zapraszająca osoba, nie wstając z krzesła podaje kolejne półmiski współtowarzyszom spotkania. Podtrzymując je zbliża do gości tak, aby mogli nabrać danie na swój talerz oddzielnymi sztućcami przeznaczonymi do tego celu. Na koniec nakłada sobie. Dobrą praktyką jest nałożenie właściwej porcji, gdyż dokładki postrzegane są jako nieeleganckie.

Serwis francuski jest bardzo uroczysty.

Wymaga srebrnych tac i półmisków. Gość jest świadkiem przygotowywania potraw. Odbywa się to bowiem na jego oczach na specjalnym małym stoliku. Do tego serwisu są zaangażowani przynajmniej dwaj kelnerzy. Produkty przynoszone są z kuchni, przygotowywane, dekorowane i podawane na talerzach. Gość zaś obserwuje cały proces czekając na podanie.

Należy zwrócić również uwagę na serwis angielski, równie uroczysty.

Główne danie (np. kaczka, prosię, itp.) jest przynoszone na półmisku w całości z kuchni wraz z dodatkami znajdującymi się na innych półmiskach. Wszystko jest stawiane przy gospodarzu, który sam lub z pomocą kelnera kroi mięso i nakłada na talerze. Nakłada na nie również dodatki i przekazuje kelnerowi, który serwuje tak przygotowane dania gościom.

Serwowanie dań przez obsługę lokalu jest bardzo praktycznym rozwiązaniem podczas spotkań dla dużej liczby gości oraz podczas uroczystych przyjęć. Kelnerzy zwracają uwagę na to, żeby wszyscy goście otrzymali jednakowe posiłki i napoje w odpowiednim czasie.

Czy nasze dania maja być serwowane na talerzach czy na półmiskach nie jest prostym wyborem. W dużej mierze zależy to od rodzaju przyjęcia, które organizujemy i jego rangi. Posiłki powinny być podawane przede wszystkim w sposób estetyczny oraz zgodny z zasadami savoir-vivre.

 

Napoje

Menu z napojami powinno być dostosowane do charakteru lokalu, pory roku, preferencji i ilości gości. Należy uwzględnić właściwy rodzaj napoju na każdym etapie konsumpcji, na przykład w czasie oczekiwania na danie – aperitif, a podczas konsumpcji napój wspomagający trawienie – digestive.

Kolorowe i orzeźwiające lemoniady to fantastyczna propozycja na ciepłe, wiosenno-letnie wieczory. Jednakże to woda już od dłuższego czasu stanowi niezwykle ważny element codziennej diety. Wraz z mięta, lodem i cytryną stanowi standard każdego stołu na przyjęciu.

Dodatkowo należy zapewnić gościom ciepłe napoje typu kawa i herbata bez ograniczeń. Obecnie zarówno herbata jak i kawa to prawdziwe pole do popisu. Mogą one być atrakcyjne, rozgrzewające dla gości w zimowo-jesienny czas, zaś w postaci mrożonej świetnie orzeźwiają latem. Herbaty i kawy mrożone nie tylko rewelacyjnie smakują, ale i fantastycznie wyglądają, zwłaszcza, że wachlarz dodatków jest dość szeroki.

Nie należy zapominać o sokach owocowych oraz całej gamie napojów gazowanych, ponieważ one nigdy nie tracą zainteresowania konsumentów. Wśród soków najlepiej sprawdzą się pomarańczowe, jabłkowe oraz porzeczkowe.

Dokonanie wyboru napojów związane jest z dostępnym budżetem i to organizator powinien podjąć decyzję, jaki wariant wybrać.

 

Alkohol

Alkohol powinien być zintegrowany z kartą menu. Ma on za zadanie podkreślić smak dania i powinien być odpowiednio schłodzony do temperatury ok. 8-10 stopni. Żeby właściwie rozwiązać kwestię alkoholu na przyjęciu należy rozważyć następujące możliwości, często proponowane przez restauracje:

  • Vouchery – opcja pozwalająca na wykorzystanie ograniczonego budżetu na alkohol, umożliwia wymianę kuponu na konkretny alkohol bądź napój alkoholowy.
  • Alkoholowe skrócone menu – menu zawierające ograniczony wybór trunków np. określona ilość piwa, wina, ilość i rodzaj wódki, ilość i gatunek whisky, kilka koktajli.
  • Open bar – to najdroższa opcja dostępności alkoholi. Goście mogą bez ograniczeń korzystać z dostępnych trunków.

Dokonując wyboru alkoholi i sposobu ich serwowania należy wziąć pod uwagę przede wszystkim budżet, jakim dysponujemy.

Na niektórych przyjęciach dopuszcza się wniesienie alkoholu przez gospodarza przyjęcia. Jednak zawsze musi to zostać dokładnie ustalone z obsługą i właścicielami lokalu. Taka opcja często wiążę się z opłatą tzw. korkowego, czyli za obsługę.

 

Nakrycie stołu i wystrój wnętrza

Stół – najważniejszy atrybut przyjęcia. Oglądając sale przed planowanym przyjęciem należy sprawdzić czy obecne ustawienie spełnia oczekiwania organizatora. Jeśli nie, należy zapytać czy jest możliwe inne ustawienie. Oprócz stołu i jego ustawienia niezwykle istotną rzeczą są dekoracje, bo to właśnie one nadają przyjęciu charakter i atmosferę. Każda restauracja dysponuje wachlarzem dekoracji do udostępnienia. Zazwyczaj są to obrusy, serwety, świece i kwiaty. O wyborze dekoracji decyduje przede wszystkim rodzaj przyjęcia, okoliczności, pora roku, ogólny wystrój restauracji oraz możliwości finansowe organizatora.

Elementów dekoracyjnych jest mnóstwo. Zaczynając od najbardziej typowych takich jak świece, lampki elektryczne, wstążki, serwetki ozdobne poprzez drobne prezenty od lokalu w ozdobnych pudełkach, po muszelki, koraliki, baloniki. Jednakże rzeczami najważniejszymi są obrusy, zastawa i sztućce dostosowana do stylu i charakteru przyjęcia. Serwetki, które nie tylko chronią gości przed zabrudzeniem, także są doskonałym elementem dekoracyjnym stołu.

Wystrój restauracji to nie tylko ustawienie stołów, krzeseł, zastawa, czy dekoracje. Wnętrze przede wszystkim powinno odzwierciedlać charakter i poziom lokalu. Serwowana kuchnia powinna harmonizować z przestrzenią, rodzajem muzyki wypełniającej lokal, oświetleniem tak, żeby całość była spójna. Wnętrze restauracji powinno podkreślać dobry gust i wykwintną kuchnię, tak żeby gość czuł wyjątkowość i splendor lokalu.

Restauracja, która dba o swoją renomę, posiada idealnie przygotowane stoły, wysokiej jakości naczynia i sztućce, wyśmienite trunki oraz wykwintne dania. Troska o te elementy jest związana ze świadomością restauratorów, że smaczne potrawy nie zawsze są w stanie zrekompensować niedbały sposób ich podania. Estetyczne serwowanie posiłków ma ogromny wpływ na doznania emocjonalne, które czerpiemy z ich spożywania. Dlatego wystrój wnętrza jest tak istotny.

 

Własne dekoracje

Oprócz dekoracji oferowanych przez restaurację czasami organizatorzy potrzebują przestrzeni na własne elementy dekoracyjne. Taka sytuacja ma na przykład miejsce w przypadku organizacji przyjęcia weselnego. I tutaj zawsze należy ustalić z restauracją czy i jakie elementy dekoracji można zamontować. Bardzo ważne jest również ustalenie kiedy możemy to zrobić i kiedy powinniśmy rozebrać naszą instalację. Umowa podpisywana z restauratorem powinna również zawierać informacje dotyczące postępowania w przypadku jakichkolwiek szkód spowodowanych przez własne elementy dekoracyjne. Do takich należą np. trwałe zabrudzenia, wosk na elementach wyposażenia itp.

Niezależnie czy korzystamy z dekoracji, które oferuje lokal czy nadajemy charakter przyjęciu poprzez dodanie dekoracji z zewnątrz należy pamiętać, aby całość była spójna. Przyznacie, że przyjęcie weselne w stylu rustykalnym będzie wyglądało dość zabawnie w nowoczesnych wnętrzach?

 

Jednak gość to wciąż sedno przyjęcia

Reasumując, organizator przyjęcia powinien złożyć wizytę w restauracji i ocenić, czy jej charakter i standard odpowiadają jego oczekiwaniom. Rozmowa z managerem restauracji, omówienie wymagań, zapoznanie się z sugestiami i poradami to kolejny etap organizacji przyjęcia. Podjęcie decyzji w sprawach omówionych w artykule to ogromny krok milowy prowadzący do wydarzenia.

Elegancka obsługa, piękna dekoracja stołu, nienaganne ułożenie sztućców i naczyń oraz miła atmosfera to wydaje się być gwarancją udanej uroczystości. Okazuje się, że nie do końca. Organizując przyjęcie w restauracji organizator jest odpowiedzialny poza wyżej opisanymi kwestiami za stworzenie niebanalnej atmosfery. O dobrym przyjęciu wcale nie decydują wykwintne potrawy i wyżej wymienione elementy, tylko ludzie, którzy się na przyjęciu pojawią. To oni sprawiają, że przyjęcie będzie wspaniałym wydarzeniem i przyjemnością, a nie wyzwaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *